27. 10. 2022- aktualizováno

16. 8. 2022 - publikováno

Co je to inflace aneb poznejte svého nepřítele

Kamila

8 min.

Hodnocení:

Sdílet:

Inflace. Tento pojem slýcháme v posledních měsících velmi často, protože se aktuálně pohybuje v poměrně vysokých číslech. S pomocí investování se dá s inflací alespoň částečně bojovat. Abychom ale mohli opravdu vyhrát, musíme znát našeho nepřítele co možná nejlépe. V tomto článku si proto podrobně rozebereme, co inflace vlastně znamená, jak se počítá a jakým způsobem ji zohlednit při výběru investic.

Co je to inflace?

Lidé mají inflaci spojenou především se zdražováním. Částečně je tento přístup správný, protože inflace označuje určitý jev, ke kterému dochází v případě celkového růstu cen a zboží v ekonomice, roste celková cenová hladina. Musí se jednat o růst plošný, což znamená, že se zvedají ceny vesměs všeho. Pokud by například rostla pouze cena chleba a ostatní položky zůstaly na stejné úrovni, o inflaci mluvit nemůžeme. Inflace je peněžní jev a vzniká, když je v ekonomice více peněz než celkového produktu, respektive když množství peněz roste rychleji než ekonomický výstup. 


V základu inflace snižuje hodnotu našich peněz. Jednoduše řečeno, za tisíc korun si dnes koupíte méně než před rokem. O kolik se peníze v určitém čase znehodnotí, záleží na výši inflace. Měří ji Český statistický úřad a používá k tomu přesně dané metriky, nejčastěji dle indexu spotřebitelských cen. 


K výpočtu slouží pomyslný nákupní koš, do kterého ČSÚ zařazuje potraviny, zboží, pohonné hmoty, energie a další položky, které běžně nakupuje průměrná česká domácnost. Výsledné ceny mezi sebou následně porovnává v čase. Zohledňuje také váhu jednotlivých položek, to znamená, jakou vahou se podílí na výdajích průměrného spotřebitele. Výsledkem je takzvaná spotřebitelská inflace. 


Podle výše inflace rozlišujeme její stupně:

  • Mírná inflace - jednociferná, pro ekonomiku je přijatelná a nevytváří žádné větší potíže.
  • Pádivá inflace - dvou až trojciferný roční růst míry inflace, vyvolává vážné ekonomické potíže.
  • Hyperinflace - více než trojciferný roční růst, vede k rozpadu peněžní soustavy. 

Není inflace jako inflace

Běžní lidé se o aktuální výši inflace dozvídají nejčastěji z médií. Novináři se logicky snaží udělat články co nejzajímavější, proto zpravidla vybírají to vůbec nejvyšší možné číslo. Pojďme si vše uvést na pravou míru. I když se v novinách dočtete, že v červenci stoupla inflace na 17,5 procenta, určitě to neznamená, že za daný měsíc vaše peníze ztratily přes 17 % jejich hodnoty. Výše inflace se vždy udává z hlediska nějakého porovnání s minulostí, a to může být různé. V základu rozlišujeme tři druhy: 

  • Meziroční inflace 
  • Meziměsíční inflace 
  • Průměrná roční inflace

Meziroční inflace

Při výpočtu se porovnává současná cenová hladina s cenami ze stejného měsíce minulého roku. Meziroční inflace za červenec nám ukazuje, o kolik se ceny za zboží a služby zvýšily oproti minulému červenci. Musíme si uvědomit, že údaj vůbec nemusí poskytnout správnou informaci, o kolik bylo v minulém roce celkově levněji nebo dráž. Pokud by vlivem okolností teoreticky došlo k tomu, že se zrovna v červenci vše prudce zdraží a ostatní měsíce se naopak zlevňuje, celková inflace v ročním průměru bude mít naprosto odlišnou hodnotu, dokonce může padnout i do záporných čísel. 


Meziměsíční inflace

Výše meziměsíční inflace udává, o kolik se zvýšily ceny v porovnání s předchozím měsícem. Zpravidla se jedná o nejnižší číslo. Může nám napovědět, zda inflace aktuálně zrychluje, nebo naopak zpomaluje. Při vyšších hodnotách inflace, jako máme dnes, se jedná o zásadní údaj o cenové dynamice.

Při plánování investiční strategie by vás měla nejvíce zajímat právě průměrná roční inflace. V minulém roce (2021) dosahovala 3,8 procenta. Celkové číslo pro aktuální rok budeme pevně znát až po jeho konci. Dá se samozřejmě vypočítat i průběžně z již uběhlých měsíců, do konce roku se ale může její finální podoba výrazně proměnit. Na rozdíl od meziroční inflace se porovnávají průměrné ceny za celých 12 měsíců s těmi předchozími. 


Průměrná roční inflace

Pro lepší představu se podívejte na aktuální hodnoty v tabulce. Všechna čísla se týkají inflace, navzájem se od sebe ale výrazně liší. Není zkrátka dobré držet se pouze jednoho čísla, vždy na výši inflace musíme nahlížet z různých úhlů. 

Proměňte nepřítele v příležitost

V žádném případě nechceme tvrdit, že aktuální vysoká inflace má příznivé dopady, právě naopak - ekonomice škodí a je projevem velké nerovnováhy, kterou dnes v ekonomice máme. Naštěstí tu s námi (doufejme) nebude navždy a jedná se o dočasný fenomén, který dříve či později skončí. Podle predikcí České národní banky by měla průměrná inflace v roce 2023 klesnout na 9,5 % a v roce 2024 by se mohla pohybovat okolo 2,4 %, tedy již de facto na dlouholetém průměru.


Pozitivní výhled nám otevírá příležitost k výhodnému investování do dluhopisů. V návaznosti na aktuální vysokou inflaci se zvýšily i výnosy dluhopisů a úrok se pohybuje okolo 6-8 % s návratností například 4 let. Pokud se tedy predikce ČNB vyplní a v příštích letech inflace výrazně klesne, taková investice vám nabídne nejen dostatečnou ochranu před inflačním působením, ale navíc přidá i příjemné zhodnocení.


Závěrem

Inflace se týká každého z nás a zaslouží si pozornost, protože ovlivňuje spoustu různých oblastí. Se zvyšující se inflací přichází zdražování a snižuje se hodnota peněz. Právě z toho důvodu se nevyplatí nechávat své finance ležet na běžném účtu, ale naopak je investovat. Při výběru investic se na situaci musíme dívat v dlouhodobějším horizontu a neřídit se pouze aktuální meziroční inflací. Dlouhodobé investování si zkrátka žádá dlouhodobý náhled a správně zvolenou strategii s ohledem na budoucí vývoj. Podlehnutí krátkodobě vysokým výnosům by se v delším období mohlo ukázat jako velmi rizikové.

Ohodnoťte článek

BlogImage

Kamila

4 min.

29. 7. 2022

Typy investorů a kam se zařadit

Každý jsme jiný a platí to i ve světě investování. Při výběru vhodného investičního instrumentu se nelze řídit pouze produktem jako takovým, musíte brát ohled i na své vnitřní nastavení a postoje. Než se tedy pustíte do srovnávání a výběru konkrétní investice, poznejte nejdřív sami sebe. Víme, že to není jednoduchý úkol, s počáteční orientací vám proto pomůže tento článek.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

17. 5. 2022

Nejčastější typy investic. Které vybrat?

Chcete investovat své peníze, ale nevíte, kde začít, a pro kterou se rozhodnout? Na výběr máte hned z několika různých typů investic. O tom, která pro vás bude nejvhodnější, rozhoduje spousta aspektů, například vaše časové možnosti, výše financí, nebo postoj k riziku. V tomto článku vám představíme nejoblíbenější investiční možnosti a jejich specifické znaky a vlastnosti.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

20. 4. 2022

Správně stanovený investiční cíl jako první krok k úspěchu

Pokud se pustíte do investování, prvním krokem by vždy mělo být stanovení investičního cíle. Na jeho základě se následně volí vhodná strategie. V opačném případě se může investování časem proměnit v noční můru. V tomto článku se dočtete, co to vlastně ten investiční cíl znamená, jak při jeho nastavování postupovat, a na co všechno si dát pozor.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

5. 4. 2022

10 pojmů, které by měl znát každý investor

Investování nemusí být žádná věda. Pokud se navíc spolehnete na EFEKTu, platí to dvojnásob. Svět financí je však plný cizích nebo složitých pojmů, kvůli kterým se můžete občas cítit ztracení. Z toho důvodu jsme pro vás sepsali slovníček těch nejdůležitějších. Na spoustu z nich během investování určitě narazíte, zaručeně se vám proto bude hodit vědět, co vlastně znamenají, nebo co si pod nimi můžete představit.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min čtení

18. 3. 2022

Skupina DRFG zdvojnásobila zisk

Investiční skupině DRFG se v loňském roce výrazně dařilo. Dle předběžných hospodářských výsledků za rok 2021 dosáhl její čistý zisk více než 101 milionů korun, což je zhruba dvojnásobek oproti předchozímu roku 2020. Obrat v segmentu nemovitostí a finančních služeb vloni dosáhl 2,5 miliardy korun. Obrat divize DRFG TELCO pak dosáhl bezmála 1,4 miliardy korun.

číst celé
BlogImage

Honza

6 min.

1. 2. 2022

Jak začít investovat? A jak ochránit své peníze před inflací?

Inflace na konci roku 2021 vystřelila do závratných výšin a její růst se hned tak nezastaví. Chcete před ní co nejvíce ochránit své úspory? Řešením jsou EFEKTivní investice!

číst celé