7. 3. 2022- aktualizováno

1. 2. 2022 - publikováno

Jak začít investovat? A jak ochránit své peníze před inflací?

Honza

6 min.

Hodnocení:

Sdílet:

Inflace na konci roku 2021 vystřelila do závratných výšin a její růst se hned tak nezastaví. Chcete před ní co nejvíce ochránit své úspory? Řešením jsou EFEKTivní investice!

Situace je vážná, ne však zoufalá!

Situace je vážná, ne však zoufalá!


Meziroční inflace vystoupala v závěru roku 2021 k šesti procentům a její růst nezastaví ani po silvestrovském ohňostroji. Podle ekonomů ČNB překročí na začátku roku 2022 téměř jistě sedm procent. Nutno podotknout, že s rostoucí inflací se nepotýká jen Česko. Například ve Spojených státech je nejvyšší za téměř 40 let. Podobná situace je i v Evropě, kde se ve většině zemí míra inflace pohybuje okolo pěti procent. V některých státech dokonce dosahuje dvouciferných hodnot a lze tedy hovořit o tzv. pádivé inflaci.


Jak vyzrát na inflaci?


Je jasné, že rekordní hodnoty inflace spolu s nízkými úrokovými sazbami mají negativní vliv na naše úspory. Laicky řečeno klesá hodnota peněz. To nejhorší, co v tuto dobu můžeme udělat, je nechat úspory ležet jen tak ladem. Naopak pro udržení hodnoty je vhodné nechat je vydělávat. Tedy investovat!


Do čeho investovat?


Na investiční křižovatce lze vybírat z několika různých směrů. Jednou z možností jsou investice do drahých kovů. Zásoby investičního zlata jsou omezené, a proto jeho cena neustále roste. Podobně tomu je i u investičního stříbra, které má navíc mnohem větší využití v průmyslu. Alternativou investic do vzácných kovů jsou investiční mince, tedy investování do zlata nebo stříbra ne jako komodity na burze.

Investicí s poměrně nízkým rizikem jsou dluhopisy, doporučujeme však prověřit finanční situaci společnosti, případně ověřit jejich zajištění.

Ještě bezpečnější variantou mohou být státní dluhopisy. To jsou investice s nejnižším rizikem a vysokou likviditou, ze které ale nejsou tak velké výnosy. Specifickou variantou jsou takzvané protiinflační dluhopisy, které ochrání vložené finance proti inflaci, ale nijak se nezhodnotí. Jinými slovy, zůstanete na nule.

Stále více oblíbené jsou také investice do nemovitostí. Jedná se o bezpečné zhodnocení peněz, o které je v poslední době velký zájem. V reakci na to ceny nemovitostí v posledních letech vzrostly o desítky procent a najít tak vhodnou investiční nemovitost může být oříšek.


Jak investovat?


Možností do čeho investovat je tedy celá řada a každému bude vyhovovat jinak namíchané investiční portfolio. Ideální je obrátit se na investičního specialistu, který vám s jeho sestavováním dokáže pomoci. Důležité zamyslet se nad třemi základními parametry:

·      výnos - kolik peněz vydělám

·      riziko - jak velké je nebezpečí, že o investované prostředky mohu přijít

·      likvidita - jak rychle mohu investované finance získat zpět


Podílové fondy jako řešení


Oblíbenou volbou jsou otevřené podílové fondy, které oproti jiným typům investic nabízí řadu výhod. V prvé řadě jsou pod dohledem analytiků, kteří vyhledávají atraktivní investiční příležitosti. Investice do podílových fondů mají minimální riziko, protože portfolio tvoří více druhů cenných papírů a případný propad ceny se do celkového výnosu promítne minimálně. Nespornou výhodou je také vysoká likvidita. Investiční společnost je povinna kdykoli odkoupit podílové listy za tržní cenu a vy tak můžete mít hotovost v řádech hodin. Podle zvolené investiční strategie si můžete vybrat typ fondu, který vám bude co nejvíce vyhovovat. O jednotlivých typech podílových fondů se dočtete v dalším článku.

Ohodnoťte článek