INVESTICE

3. 1. 2023- aktualizováno

18. 12. 2022 - publikováno

Jak zajistit budoucnost dětí skrze investice

Kamila

5 min čtení

Hodnocení:

Sdílet:

Naše budoucnost může být přesně taková, jakou si ji uděláme. Právě z toho důvodu myslí většina rodičů nejen na své stáří a zajištění sebe, ale také na podporu svých dětí. Našetřené peníze velmi pravděpodobně ulehčí potomkům vstup do dospělosti a můžou jim otevřít další možnosti ve vzdělávání, hledání vlastního bydlení nebo v rozjezdu podnikání. Spousta lidí si tuto skutečnost uvědomuje a snaží se dětem ušetřit obnos dle možností, ne každý to však dělá EFEKTivně, což je obrovská škoda. V tomto článku vám proto poradíme, jak a kdy se zajištěním dětí do budoucna začít.

Kdy začít?

Čím dříve začnete myslet na zajištění dětí v dospělosti, tím lépe. Samozřejmě nemusíte hned v porodnici zakládat online nový účet pro nově narozeného potomka. Snažte se ale vyhnout častému přesvědčení, že se jedná o velmi vzdálenou budoucnost a není třeba ji zatím věnovat pozornost. Děti rostou bleskovu rychlostí a než se nadějete, budou se chtít postavit na vlastní nohy. S čím větším předstihem začnete, tím vyšší částku jim můžete nakonec předat. 

Nahraďte šetření investováním

Šetření do prasátka ani na spořicím účtu se z dlouhodobého hlediska nevyplácí. I když se to může zdát jako jednoduchá a nejjistější cesta, takový způsob odkládání peněz vás nakonec může vyjít pěkně draho. Na ušetřené peníze totiž působí neúprosná inflace, která v průběhu let snižuje jejich hodnotu. Pouhým šetřením bez jakéhokoliv zhodnocení sebe i své děti připravujete o možnost navýšení celkové částky, což je velká škoda. Obětujte proto pár hodin svého času a vyberte vhodný investiční nástroj, vyplatí se to. 


Nastavte si investiční horizont 

Na začátku sestavení každé investiční strategie byste si měli ideálně určit investiční horizont. Jedná se o časové období, po jehož uplynutí budete chtít celkovou částku předat dětem. Nejčastěji se tato doba vztahuje k dosažení 18. roku života. Tento významný milník se totiž pojí s výraznými finančními náklady. Někteří začínají pracovat a chtějí se osamostatnit, jiní přechází na vysokou školu, pořizují si první auto a podobně. Rozhodnete-li se začít se spořením například ve třech letech dítěte a plánujete ho částkou obdarovat k osmnáctinám, investiční horizont vychází na 15 let.


Pokud nenecháte odkládání financí pro děti na poslední chvíli, v každém případě se jedná o dlouhý časový horizont přes 5, 10 i 15 let. Z toho důvodu se nevyplatí ukládat peníze do banky a spoléhat se na spořící účet. Nejlepším způsobem pro zhodnocení financí s dlouhodobým investičním horizontem je investování. 


Důležitá je pravidelnost 

Investování pro zajištění budoucnosti vašich dětí je během na dlouhou trať. V dlouhodobém investičním horizontu se nemusíte obávat žádných krátkodobých výkyvů, musíte se ale držet pravidelnosti a vytrvat. Dle možností si předem stanovte, zda chcete odkládat 500, 1 000, 2 000, nebo o něco víc a této částky se držte. Na začátku si nastavte jasnou strategii a neopouštějte ji při prvním kolísání. Uvidíte, že trpělivost a pravidelnost nakonec přinese ovoce.


Zvolte konzervativnější cestu 

Pokud se rozhodnete pro investice, čeká vás důležitý úkol v podobě výběru vhodného investičního produktu. V takovém případě doporučujeme volit raději některý z konzervativnějších nástrojů a nehrnout se do zbytečného rizika. Budete mít větší jistotu, že dětem určenou částku opravdu nakonec předáte a vyhnete se stresu. 


Slušné zhodnocení v dlouhodobějším horizontu nabízí například investice do podílových fondů. Výběr konkrétního fondu zůstává na vás, můžete si ho zvolit dle osobních preferencí a potřeb. 


TIP: Při výběru investičního produktu se nesnažte překonat současnou vysokou inflaci. O tématu si můžete více přečíst v nedávném rozhovoru: V neklidné ekonomické době je podstatné pohlížet na podkladové aktivum a na čísla v celém investičním horizontu, radí hlavní ekonom DRFG Martin Slaný.

Investujte do svých dětí

Ne nadarmo se říká, že nejlepší investice je do vzdělání. U dětí to platí dvojnásob. Vedle spoření a odkládání financí jim proto věnujte dostatek času a prostoru pro vzdělání. Dbejte nejen na to školní, ale učte a provádějte je životem i vy sami. Snažte se rozvíjet jejich finanční gramotnost, protože bez ní by mohla celá vaše snaha se spořením a zajištěním dítěte na budoucnost přijít vniveč. Pokud nedokáže potomek naspořené finance správně využít, odkládání financí a snaha o pomoc ztrácí svůj význam.

Ohodnoťte článek