23. 6. 2022- aktualizováno

17. 5. 2022 - publikováno

Nejčastější typy investic. Které vybrat?

Kamila

5 min.

Hodnocení:

Sdílet:

Chcete investovat své peníze, ale nevíte, kde začít, a pro kterou se rozhodnout? Na výběr máte hned z několika různých typů investic. O tom, která pro vás bude nejvhodnější, rozhoduje spousta aspektů, například vaše časové možnosti, výše financí, nebo postoj k riziku. V tomto článku vám představíme nejoblíbenější investiční možnosti a jejich specifické znaky a vlastnosti.

Akcie

Akcie patří mezi cenné papíry a zastupují určitý podíl na majetku vybrané společnosti. Výnosem může být možná vyplácená dividenda i změna hodnoty akcie na burze.


Obchodování na burze je určeno spíše pro zkušenější investory. Jedná se o způsob investování, který vyžaduje určitý čas a ideálně i znalost trhu. Pro efektivní investování musíte najít ty nejvhodnější akcie, což nemusí být úplně jednoduché. Co se týče rizika, akcie patří spíše k rizikovějším typům investic, na druhou stranu vám některé z nich mohou přinést opravdu slušné výnosy. Pokud však s investováním teprve začínáte, může být méně rizikovou alternativou využití akciových indexů či investičních fondů obsahujících celý koš různých akciových titulů. 


Nemovitosti

Určitě jste už někde slyšeli, že „nejlepší investice jsou do nemovitostí“. Je pravdou, že v uplynulé pětiletce narostl trh s nemovitostmi takovým způsobem, že na první pohled působí jako jedna z nejvýnosnějších možností. Hodnota nemovitostí v minulých letech rostla doslova raketově o desítky procent ročně. V současnosti někteří odborníci označují trh s nemovitostmi za přehřátý a upozorňují na jejich nadhodnocení. Jednoduše řečeno, je dnes poměrně obtížné sehnat výhodnou koupi a zajistit si vidinu vysokého výnosu.


Celou situaci dále komplikují neustále rostoucí úrokové sazby a stále nižší dostupnost hypoték. Největší nevýhoda spočívá v tom, že musíte mít vysoký počáteční kapitál v řádech jednotek i desítek milionů korun. Do nemovitostí ale můžete investovat i bez vysokého vstupního kapitálu například prostřednictvím specializovaných podílových fondů. Díky nim stačí vložit pouze takovou částku, kterou máte k dispozici.


Myslete na to, že přímá koupě nemovitosti nemusí být tak jednoduchá, jak si někteří představují. Pořízení bytu, domu nebo třeba zahrady s sebou přináší určité starosti s administrativou i následnou péčí a údržbou, která bývá finančně a zejména časově náročná.


Podílové fondy

Jak uvádíme i v našem slovníku investičních pojmů, investice do podílových listů vydávaných podílovými fondy jsou jedním ze způsobů kolektivního investování. Hlavní výhodou investičních fondů je možnost využití znalostí zkušených profesionálů. Zjednodušeně řečeno předáte své finance správcům fondů, kteří se o ně starají za vás. Vy si nemusíte zatěžovat hlavu, na druhou stranu musíte počítat s poplatky za správu fondu.


Dluhopisy

Zajímavé investiční příležitosti týkající se konkrétních společností nemusí být spojeny pouze s akciemi. Firmy totiž mohou svůj další rozvoj financovat také prostřednictvím vydávání dluhopisů, které bývají zpravidla nabízeny i drobným investorům. Jejich charakteristikou jsou jasně stanovené podmínky splatnosti a výnosu.


Speciální kategorií jsou projektové dluhopisy. Ty slouží k financování konkrétního podnikatelského projektu, nejčastěji v oblasti nemovitostního developmentu. Díky investici do tohoto cenného papíru tak máte možnost, i když nepřímo, investovat do nemovitostí bez potřeby desetimilionového základního kapitálu.


Zlato

Investice do zlata se řadí k těm nejtradičnějším a nejstarším. Zlato se dá obecně považovat za symbol trhu s drahými kovy. Jeho obliba především mezi konzervativnějšími investory je dlouhodobě stabilní.


Investiční zlato se kupuje v mincovnách, autorizovaných obchodech nebo třeba na e-shopech. Vždy se obracejte pouze na ověřené obchodníky se zlatem, jen ti vám poskytnou jistotu pravosti. Určitý problém může nastat s jeho uskladněním. Nechávat doma ležet zlatou cihlu není bezpečné, proto ho investoři ukládají do speciálních bezpečnostních schránek. V takovém případě musíte počítat s tím, že vás jeho uložení bude něco stát. Také z hlediska likvidity není zlato úplně ideální prostředek směny.


Kryptoměny

O kryptoměnách už jste určitě slyšeli, patří k nejdiskutovanějším investičním aktivům posledních let. Zjednodušeně se jedná o algoritmus prezentovaný jako virtuální měna. Na rozdíl od běžných bankovek a mincí by hlavním znakem měla být decentralizace, neplatí to však vždy. I když se jedná o virtuální produkt, i kryptoměny musíte bezpečně skladovat. Většinou si je investoři zabezpečují ve speciálních peněženkách či takzvaných trezorech.


Nejznámější kryptoměnou je Bitcoin, existuje jich ale mnohem více, někdy tak může být těžké si mezi nimi vůbec vybrat. Znakem trhu s kryptoměnami je obrovská volatilita, takže vám na jednu stranu mohou přinést v poměrně krátké době slušný výdělek, na stranu druhou je investování do kryptoměn podobné sázce do loterie. Nikdy si nemůžete být jisti, že jejich hodnota naopak během pár hodin výrazně neklesne, což se stává poměrně často. Pokud nemáte příliš kladný vztah k riziku, kryptoměny pro vás nemusí být to pravé ořechové.


Závěr

Dnešní finanční trh nabízí různé typy investičních příležitostí. Některé se vyznačují vyšší jistotou, jiné s sebou zase přináší vyšší riziko, které odpovídá možnosti vyššího výnosu. Při výběru správné investice záleží na osobních preferencích každého, žádná volba nemusí být nutně špatnou nebo dobrou. Základem je tak dobře nastavená investiční strategie, aby se vám v noci především dobře spalo.Ohodnoťte článek

BlogImage

Kamila

5 min.

17. 5. 2022

Nejčastější typy investic. Které vybrat?

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

20. 4. 2022

Správně stanovený investiční cíl jako první krok k úspěchu

Pokud se pustíte do investování, prvním krokem by vždy mělo být stanovení investičního cíle. Na jeho základě se následně volí vhodná strategie. V opačném případě se může investování časem proměnit v noční můru. V tomto článku se dočtete, co to vlastně ten investiční cíl znamená, jak při jeho nastavování postupovat, a na co všechno si dát pozor.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

5. 4. 2022

10 pojmů, které by měl znát každý investor

Investování nemusí být žádná věda. Pokud se navíc spolehnete na EFEKTu, platí to dvojnásob. Svět financí je však plný cizích nebo složitých pojmů, kvůli kterým se můžete občas cítit ztracení. Z toho důvodu jsme pro vás sepsali slovníček těch nejdůležitějších. Na spoustu z nich během investování určitě narazíte, zaručeně se vám proto bude hodit vědět, co vlastně znamenají, nebo co si pod nimi můžete představit.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min čtení

18. 3. 2022

Skupina DRFG zdvojnásobila zisk

Investiční skupině DRFG se v loňském roce výrazně dařilo. Dle předběžných hospodářských výsledků za rok 2021 dosáhl její čistý zisk více než 101 milionů korun, což je zhruba dvojnásobek oproti předchozímu roku 2020. Obrat v segmentu nemovitostí a finančních služeb vloni dosáhl 2,5 miliardy korun. Obrat divize DRFG TELCO pak dosáhl bezmála 1,4 miliardy korun.

číst celé
BlogImage

Honza

6 min.

1. 2. 2022

Jak začít investovat? A jak ochránit své peníze před inflací?

Inflace na konci roku 2021 vystřelila do závratných výšin a její růst se hned tak nezastaví. Chcete před ní co nejvíce ochránit své úspory? Řešením jsou EFEKTivní investice!

číst celé