27. 9. 2022- aktualizováno

29. 7. 2022 - publikováno

Typy investorů a kam se zařadit

Kamila

4 min.

Hodnocení:

Sdílet:

Každý jsme jiný a platí to i ve světě investování. Při výběru vhodného investičního instrumentu se nelze řídit pouze produktem jako takovým, musíte brát ohled i na své vnitřní nastavení a postoje. Než se tedy pustíte do srovnávání a výběru konkrétní investice, poznejte nejdřív sami sebe. Víme, že to není jednoduchý úkol, s počáteční orientací vám proto pomůže tento článek.

Typologie investorů

Někdo má rád jistotu, jiný zase pro vyšší výnos klidně zariskuje. Existují lidé, kteří vše pečlivě porovnávají, propočítávají a analyzují. Naproti nim zase stojí emočně založení jedinci, kteří se pro tu nejlepší investici rozhodnou jednoduše na základě pocitu. Stejně jako znáte typologii osobnosti, existuje i typologie investorů. Mimochodem, tato dvě odvětví spolu mají spoustu společného, charakteristika člověka a jeho přístup k životu se totiž odráží i v jeho postoji k financím a investování.


Typologií investorů existuje hned celá řada. Někdo je dělí z hlediska délky investičního horizontu, jiní pro přístup k riziku a podobně. Počet typů se také často liší, narazíte například na základní rozdělení na pasivního a aktivního investora, jinde se objevuje až deset různých kategorií. My jsme se rozhodli všechny tyto poznatky shrnout do tří základních typů:

  • Konzervativní investor
  • Dynamický investor
  • Vyvážený investor

Konzervativní investor

Jedná se o typ investora, mezi jehož hlavní cíle patří postupné zvyšování hodnoty portfolia, aniž by docházelo k výrazným (byť třeba jen krátkodobým) výkyvům. Nemá rád riziko a nepouští se do něj, raději dá přednost jistotě i za cenu nižšího výnosu. Takový člověk si je často vědom, že by se nedokázal v rizikových situacích zachovat racionálně a při sebemenším výkyvu trhu by mu dělalo velký problém zůstat věrný dobře nastavené dlouhodobé strategii. Z těchto důvodů se raději spoléhá na jistější investiční produkty se zajištěním.


Konzervativní investoři často investují v dlouhodobém investičním horizontu. V jejich investičním portfoliu se objevují například nemovitostní fondy a investice do dluhopisů. Říká se, že k tomuto typu tíhnou spíše ženy a nezkušení začátečníci, nemusí se ale jednat o pravidlo. I někteří zkušenější investoři dávají zkrátka přednost jistotě a není na tom určitě nic špatného.


Dynamický investor

Naproti konzervativnímu investorovi stojí jeho pravý opak – dynamický investor. Takový člověk dokáže velmi dobře přijmout riziko a umí s ním pracovat. Neznamená to, že by se bezhlavě vrhal hned do první příležitosti, kterou uvidí, ale dokáže ovládnout své emoce a nenechá se ovlivnit případným výkyvem trhu. Umí se smířit i s porážkou a počítá s možnou ztrátou, na druhé straně však stojí možnost mnohem vyššího výnosu, o kterém si může nechat konzervativní investor pouze zdát.


Hlavním cílem dynamického investora je maximální zisk. Z toho důvodu volí investiční produkty, u kterých se objevuje vyšší pravděpodobnost vysokého výnosu, s tím se ale pojí i o něco vyšší riziko poklesu a možné ztráty. Dynamičtí investoři se rádi pouštějí do obchodování s akciemi nebo kryptoměnami.


Vyvážený investor

Na pomyslném středu mezi dynamickým a konzervativním investorem stojí typ vyváženého investora. Své investice má rovnoměrně rozloženy mezi konzervativní produkty a investice s vyšším rizikem. Ty rizikovější většinou tvoří zhruba 40 % celkového portfolia. To znamená, že se na jednu stranu rád drží určité jistoty, nemá ale částečně problém podstoupit i riziko s vidinou navýšení celkového výnosu za cenu možné ztráty.


Do skupiny vyvážených investorů patří většinou zkušenější investoři, kteří ví, jak své portfolio co nejefektivněji rozložit a dokážou z obou světů vytěžit maximum. Umí reagovat na aktuální dění na trhu, ale nenechají si jím nijak výrazně ovlivnit a drží se nastavené strategie, kterou v čase pouze přizpůsobují.


Jak zjistit, kam patřím?

Pokud si ani po přečtení jednotlivých typů investorů a jejich charakteristik nejste jistí, kam se tedy vlastně zařadit a pro jaké investice se rozhodnout, pomůže vám s tím náš investiční dotazník. Na základě několika otázek umí vyhodnotit, do jaké skupiny se zhruba řadíte a na jeho základě jsme schopni vám následně schopni vybrat tu nejEFEKTivnější investici z naší nabídky. 


Ohodnoťte článek

BlogImage

Kamila

5 min.

17. 5. 2022

Nejčastější typy investic. Které vybrat?

Chcete investovat své peníze, ale nevíte, kde začít, a pro kterou se rozhodnout? Na výběr máte hned z několika různých typů investic. O tom, která pro vás bude nejvhodnější, rozhoduje spousta aspektů, například vaše časové možnosti, výše financí, nebo postoj k riziku. V tomto článku vám představíme nejoblíbenější investiční možnosti a jejich specifické znaky a vlastnosti.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

20. 4. 2022

Správně stanovený investiční cíl jako první krok k úspěchu

Pokud se pustíte do investování, prvním krokem by vždy mělo být stanovení investičního cíle. Na jeho základě se následně volí vhodná strategie. V opačném případě se může investování časem proměnit v noční můru. V tomto článku se dočtete, co to vlastně ten investiční cíl znamená, jak při jeho nastavování postupovat, a na co všechno si dát pozor.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

5. 4. 2022

10 pojmů, které by měl znát každý investor

Investování nemusí být žádná věda. Pokud se navíc spolehnete na EFEKTu, platí to dvojnásob. Svět financí je však plný cizích nebo složitých pojmů, kvůli kterým se můžete občas cítit ztracení. Z toho důvodu jsme pro vás sepsali slovníček těch nejdůležitějších. Na spoustu z nich během investování určitě narazíte, zaručeně se vám proto bude hodit vědět, co vlastně znamenají, nebo co si pod nimi můžete představit.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min čtení

18. 3. 2022

Skupina DRFG zdvojnásobila zisk

Investiční skupině DRFG se v loňském roce výrazně dařilo. Dle předběžných hospodářských výsledků za rok 2021 dosáhl její čistý zisk více než 101 milionů korun, což je zhruba dvojnásobek oproti předchozímu roku 2020. Obrat v segmentu nemovitostí a finančních služeb vloni dosáhl 2,5 miliardy korun. Obrat divize DRFG TELCO pak dosáhl bezmála 1,4 miliardy korun.

číst celé
BlogImage

Honza

6 min.

1. 2. 2022

Jak začít investovat? A jak ochránit své peníze před inflací?

Inflace na konci roku 2021 vystřelila do závratných výšin a její růst se hned tak nezastaví. Chcete před ní co nejvíce ochránit své úspory? Řešením jsou EFEKTivní investice!

číst celé