5. 10. 2022- aktualizováno

5. 10. 2022 - publikováno

Jak ušetřit peníze v době zdražování

Kamila

5 min čtení

Hodnocení:

Sdílet:

V poslední době se musíme potýkat s výrazným zdražováním, za které může vysoká inflace a mnohé další vlivy. Za stejné peníze toho pořídíme čím dál méně a zbývající částka na konci měsíce je často o dost menší než dříve, někomu dokonce nezůstane vůbec nic. V takové chvíli se nabízí zamyslet se jak nad příjmy, tak i výdaji. V tomto článku vám dáme pár tipů zaměřených právě na potenciální úspory, což by mohlo v dnešní době zdražování přijít vhod.

Shrnutí článku

  • Udělejte si detailní přehled o svých pravidelných příjmech a výdajích. Zjistěte, za co nejvíce utrácíte.
  • Vytvořte si jasný finanční plán a stanovte si určité limity na výdaje. Ty se následně snažte dodržovat.
  • Držte se několika základních pravidel pro snížení energetické spotřeby domácnosti a ušetřete na energiích.
  • Ne vždy se šetření vyplácí, na to si dávejte pozor. Zároveň by nemělo být vaším primárním cílem našetřit co nejvíce, ale umět s ušetřenými penězi dále pracovat a efektivně je investovat.

Hlídejte své měsíční příjmy a výdaje

Své příjmy zná téměř každý, drtivá většina lidí ale naprosto postrádá přehled o přesném složení měsíčních výdajů. Pokud se rozhodnete začít šetřit, tohle by měl být ten první a naprosto zásadní krok - spočítejte si, kolik a za co každý měsíc utratíte. Pomůže vám to odhalit, kudy peníze “protékají” a následně se můžete rozhodnout, kde by bylo možné ubrat.  

 

Někdo nedá dopustit na tradiční sepisování výdajů na papír, dnes se ale dají využít i různé mobilní aplikace, které vám práci výrazně ušetří. Mezi populární patří například Spendee nebo Wallet. Než se vrhnete do stahování, zkuste nejprve prozkoumat mobilní bankovnictví. I tam často najdete velmi užitečné funkce pro přehled výdajů, například řazení plateb do jednotlivých kategorií (jídlo, zábava, domácnost apod.). Na konci měsíce budete mít pak dokonalý přehled o celkové útratě. Možná vás samotné překvapí, za co jste schopni utrácet neadekvátní částky. 

 

TIP - Nezapomeňte do měsíční útraty přičíst i celoroční platby, například za pojištění, povinné ručení, roční jízdenku na hromadnou dopravu, různé předplatné a podobně. Jedná se o náklady rozložené do celého roku, nebylo by fér je přičítat pouze do jednoho měsíce, kdy vám odejdou z účtu.  

Plánujte a dávejte si limity


Pokud chcete opravdu začít šetřit, pak potřebujete jasný a přesně definovaný plán. Přehled výdajů slouží ke zmapování útrat v minulosti, plánováním se naopak orientujete na budoucnost a na to, co chcete změnit nebo udělat jinak. Sestavte si vlastní rozpočet plánovaných příjmů a výdajů, může to být na celý rok, stačí ale i jen na pár měsíců.  

 

Do plánovaného rozpočtu zaneste všechny nadcházející nutné výdaje a přidejte částky, které chcete utratit za zábavu, jídlo, oblečení a další. Snažte se být realističtí, tedy ze dne na den polovina výdajů sama od sebe nezmizí. Zároveň si ale nastavte určité limity, které budete v průběhu času snižovat tak, aby se váš plán dal opravdu uskutečnit. Postupně se plnící milníky vás pak budou podvědomě motivovat k jejich dalšímu dodržování. S jasným cílem se zkrátka šetří líp. 

 

V plánu by samozřejmě neměla chybět i částka, kterou si chcete každý měsíc odložit a ušetřit. Ideálně ji z výplaty oddělejte okamžitě po jejím obdržení, schovejte do obálky, případně zašlete na jiný, ideálně třeba spořicí, účet. Na odložené peníze můžete sáhnout jen v případě nutné potřeby, a protože s nimi už od začátku nepočítáte, neutratíte je.  

Jak snížit spotřebu energií v domácnosti

Po prudkém zdražení energií náklady na domácnost zastupují čím dál výraznější položku v měsíčním rozpočtu každé domácnosti. V první řadě si určitě zkontrolujte nastavení tarifu a ujistěte se, že se na trhu neobjevuje nějaká lepší nabídka nebo dodavatel, ke kterému byste mohli přejít. Pokud ale máte nastaveno vše správně a stále vás výdaje za energie trápí, pak už nezbývá než se s nimi pokusit šetřit. Máme pro vás pár základních rad a tipů, které stojí za vyzkoušení: 

  1. Odsuňte nábytek od topení - Bezprostřední prostor okolo radiátoru by měl zůstat volný, aby mohl teplý vzduch správně cirkulovat.  
  2. Sledujte energetické štítky - Máte-li doma staré neúsporné spotřebiče, nahraďte je novými s nízkou energetickou náročností, časem se vám investice vrátí v podobě energetických úspor.  
  3. Pečujte o spotřebiče - U chladniček a mrazáků pravidelně likvidujte vzniklou námrazu, s jejím vytvořením stoupá spotřeba energie i o více než polovinu.  
  4. Nastavte si správně termostat - Nevytápějte zbytečně prázdný byt a nastavte termostat tak, aby topení vypínalo v době vaší nepřítomnosti.  
  5. Větrejte rychlým průvanem - Větrání je důležité, dělejte to ale efektivně a vyvětrejte naráz a pořádně. Nenechávejte otevřenou ventilačku, vyhnete se výrazným tepelným ztrátám.   



Šetřete svou peněženku i zdraví

Pokud někdo kouří jednu krabičku denně, za celý rok za svůj zlozvyk utratí přes 43 tisíc korun. To už by mohla být docela slušná úspora. V tomto případě se to někdy lehce říká, ale hůře dělá. Výrazná finanční úspora by mohla být každopádně dobrou motivací. To stejné platí i o pravidelném pití alkoholu. Po odbourání zlozvyků vám navíc poděkuje nejen vaše peněženka, ale především tělo, které máme ve výsledku všichni jenom jedno.  

Ušetřené peníze investujte

Zvládnout našetřit určitou sumu peněz v době neustálého zdražování není nic jednoduchého a i když se vám to podaří, stále nemáte vyhráno. Vlivem vysoké inflace našetřené peníze ztrácejí na hodnotě a pokud necháte své úspory ležet na účtu bez dalšího využití, nelehké šetření ztrácí na významu. Naučte se s financemi pracovat a investujte je do různých investičních produktů. Pokud si sami na investování netroufáte, rádi vám poskytneme bezplatnou konzultaci, stačí si domluvit nezávazné setkání

Kde se šetřit nevyplácí… 

Nesnažte se vždy ušetřit za každou cenu, časem by se vám to mohlo vymstít. Platí to například o kupování potravin. Na jídle se dá ušetřit spousta peněz, můžete nakupovat v akcích, hledat výhodné nabídky, plánovat nákupy, vařit si doma a podobně, nevyplatí se však šetřit na kvalitě potravin. Nekupujte prošlé nebo nekvalitní věci jen proto, že stojí o pár korun méně, mohlo by se to za nějakou dobu negativně projevit na vašem zdraví. 

 

To stejné platí i o nekvalitních produktech. Ne vždy to nejlevnější znamená opravdu nejlevnější, protože nekvalitní věci vám zase vydrží kratší dobu. Musíte ji pak kupovat častěji a ve výsledku nakonec proděláte. Vždy proto šetřete s rozumem a někdy si raději připlaťte za kvalitu, vyplatí se to.  

Ohodnoťte článek

BlogImage

Kamila

8 min.

9. 9. 2022

V neklidné ekonomické době je podstatné pohlížet na podkladové aktivum a na čísla v celém investičním horizontu, radí hlavní ekonom DRFG Martin Slaný

Prudké zdražování, vysoká inflace, nejistota budoucího vývoje a obavy z recese. Tak bychom mohli nazvat současný stav české ekonomiky. Jakým způsobem v dnešní době ochránit naše peníze před vysokou inflací a co nás ještě čeká? Na to jsme se zeptali hlavního ekonoma investiční skupiny DRFG Martina Slaného.

číst celé
BlogImage

Kamila

8 min.

16. 8. 2022

Co je to inflace aneb poznejte svého nepřítele

Inflace. Tento pojem slýcháme v posledních měsících velmi často, protože se aktuálně pohybuje v poměrně vysokých číslech. S pomocí investování se dá s inflací alespoň částečně bojovat. Abychom ale mohli opravdu vyhrát, musíme znát našeho nepřítele co možná nejlépe. V tomto článku si proto podrobně rozebereme, co inflace vlastně znamená, jak se počítá a jakým způsobem ji zohlednit při výběru investic.

číst celé
BlogImage

Kamila

4 min.

29. 7. 2022

Typy investorů a kam se zařadit

Každý jsme jiný a platí to i ve světě investování. Při výběru vhodného investičního instrumentu se nelze řídit pouze produktem jako takovým, musíte brát ohled i na své vnitřní nastavení a postoje. Než se tedy pustíte do srovnávání a výběru konkrétní investice, poznejte nejdřív sami sebe. Víme, že to není jednoduchý úkol, s počáteční orientací vám proto pomůže tento článek.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

17. 5. 2022

Nejčastější typy investic. Které vybrat?

Chcete investovat své peníze, ale nevíte, kde začít, a pro kterou se rozhodnout? Na výběr máte hned z několika různých typů investic. O tom, která pro vás bude nejvhodnější, rozhoduje spousta aspektů, například vaše časové možnosti, výše financí, nebo postoj k riziku. V tomto článku vám představíme nejoblíbenější investiční možnosti a jejich specifické znaky a vlastnosti.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

20. 4. 2022

Správně stanovený investiční cíl jako první krok k úspěchu

Pokud se pustíte do investování, prvním krokem by vždy mělo být stanovení investičního cíle. Na jeho základě se následně volí vhodná strategie. V opačném případě se může investování časem proměnit v noční můru. V tomto článku se dočtete, co to vlastně ten investiční cíl znamená, jak při jeho nastavování postupovat, a na co všechno si dát pozor.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min.

5. 4. 2022

10 pojmů, které by měl znát každý investor

Investování nemusí být žádná věda. Pokud se navíc spolehnete na EFEKTu, platí to dvojnásob. Svět financí je však plný cizích nebo složitých pojmů, kvůli kterým se můžete občas cítit ztracení. Z toho důvodu jsme pro vás sepsali slovníček těch nejdůležitějších. Na spoustu z nich během investování určitě narazíte, zaručeně se vám proto bude hodit vědět, co vlastně znamenají, nebo co si pod nimi můžete představit.

číst celé
BlogImage

Kamila

5 min čtení

18. 3. 2022

Skupina DRFG zdvojnásobila zisk

Investiční skupině DRFG se v loňském roce výrazně dařilo. Dle předběžných hospodářských výsledků za rok 2021 dosáhl její čistý zisk více než 101 milionů korun, což je zhruba dvojnásobek oproti předchozímu roku 2020. Obrat v segmentu nemovitostí a finančních služeb vloni dosáhl 2,5 miliardy korun. Obrat divize DRFG TELCO pak dosáhl bezmála 1,4 miliardy korun.

číst celé
BlogImage

Honza

6 min.

1. 2. 2022

Jak začít investovat? A jak ochránit své peníze před inflací?

Inflace na konci roku 2021 vystřelila do závratných výšin a její růst se hned tak nezastaví. Chcete před ní co nejvíce ochránit své úspory? Řešením jsou EFEKTivní investice!

číst celé