Své příjmy zná téměř každý, drtivá většina lidí ale naprosto postrádá přehled o přesném složení měsíčních výdajů. Pokud se rozhodnete začít šetřit, tohle by měl být ten první a naprosto zásadní krok - spočítejte si, kolik a za co každý měsíc utratíte. Pomůže vám to odhalit, kudy peníze “protékají” a následně se můžete rozhodnout, kde by bylo možné ubrat.
Někdo nedá dopustit na tradiční sepisování výdajů na papír, dnes se ale dají využít i různé mobilní aplikace, které vám práci výrazně ušetří. Mezi populární patří například Spendee nebo Wallet. Než se vrhnete do stahování, zkuste nejprve prozkoumat mobilní bankovnictví. I tam často najdete velmi užitečné funkce pro přehled výdajů, například řazení plateb do jednotlivých kategorií (jídlo, zábava, domácnost apod.). Na konci měsíce budete mít pak dokonalý přehled o celkové útratě. Možná vás samotné překvapí, za co jste schopni utrácet neadekvátní částky.
TIP - Nezapomeňte do měsíční útraty přičíst i celoroční platby, například za pojištění, povinné ručení, roční jízdenku na hromadnou dopravu, různé předplatné a podobně. Jedná se o náklady rozložené do celého roku, nebylo by fér je přičítat pouze do jednoho měsíce, kdy vám odejdou z účtu.
Plánujte a dávejte si limity
Pokud chcete opravdu začít šetřit, pak potřebujete jasný a přesně definovaný plán. Přehled výdajů slouží ke zmapování útrat v minulosti, plánováním se naopak orientujete na budoucnost a na to, co chcete změnit nebo udělat jinak. Sestavte si vlastní rozpočet plánovaných příjmů a výdajů, může to být na celý rok, stačí ale i jen na pár měsíců.
Do plánovaného rozpočtu zaneste všechny nadcházející nutné výdaje a přidejte částky, které chcete utratit za zábavu, jídlo, oblečení a další. Snažte se být realističtí, tedy ze dne na den polovina výdajů sama od sebe nezmizí. Zároveň si ale nastavte určité limity, které budete v průběhu času snižovat tak, aby se váš plán dal opravdu uskutečnit. Postupně se plnící milníky vás pak budou podvědomě motivovat k jejich dalšímu dodržování. S jasným cílem se zkrátka šetří líp.
V plánu by samozřejmě neměla chybět i částka, kterou si chcete každý měsíc odložit a ušetřit. Ideálně ji z výplaty oddělejte okamžitě po jejím obdržení, schovejte do obálky, případně zašlete na jiný, ideálně třeba spořicí, účet. Na odložené peníze můžete sáhnout jen v případě nutné potřeby, a protože s nimi už od začátku nepočítáte, neutratíte je.