22. 4. 2022- aktualizováno

20. 4. 2022 - publikováno

Správně stanovený investiční cíl jako první krok k úspěchu

Kamila

5 min.

Hodnocení:

Sdílet:

Pokud se pustíte do investování, prvním krokem by vždy mělo být stanovení investičního cíle. Na jeho základě se následně volí vhodná strategie. V opačném případě se může investování časem proměnit v noční můru. V tomto článku se dočtete, co to vlastně ten investiční cíl znamená, jak při jeho nastavování postupovat, a na co všechno si dát pozor.

Nejdůležitější body článku

  • V klidu a do hloubky se nad svým investičním cílem zamyslete. Náležitá příprava se vám vrátí, i dům se přece staví od základů.
  • Vše je velmi individuální, nenechte si cíle a strategie od nikoho diktovat, měla by vám padnout přímo na míru.
  • Vyplňte si investiční dotazník. Jeho prostřednictvím se s vaším investičním já může seznámit nejen zkušený odborník, který vám na jeho základě bude moct pomoci, ale i vy sami.
  • Svého cíle se držte, ne však za každou cenu. Život se přirozeně vyvíjí a může se stát, že jej i zvolenou strategii v budoucnu budete muset přehodnotit.


Proč jsou investiční cíle důležité

Určování cílů a zejména snaha o jejich splnění žene prokazatelně každého kupředu, což platí i v běžném životě. Znáte to možná ze sportu, studia nebo budování domova. Dobře stanovené cíle vám mohou pomoci zkrátka téměř ve všem a v investování to platí dvojnásob.


Výrazně doporučujeme nad nimi rozmýšlet v samotných počátcích, ať můžete následně správně stanovit investiční strategii. Ideálně by to měl být tedy hned první krok poté, co se rozhodnete pro vstup do světa investic. Hodně lidí jeho důležitost ke své vlastní škodě bohužel často podceňuje.


Pro začátek si uvědomte, že každý investor je zkrátka jiný, proto se určitě nevyplatí řídit se investičními cíli vašeho kamaráda nebo souseda. Stejně tak, jako každému vyhovuje jiné oblečení, má rád jiné jídlo a kupuje si jiná auta, tak by měl mít každý přesně takovou strategii, která bude vycházet z jeho osobnosti a potřeb. Existují investoři, kteří například rádi riskují, jiní se naopak drží raději při zemi a s radostí vymění potenciálně vyšší zisk za jistotu a pohodu.

 

Jak zvolit investiční cíle

Na stanovení investičních cílů není nic přehnaně složitého, musíte ale vědět, co chcete, jací jste, a co od investování očekáváte. V první řadě si specifikujte svoji startovní pozici. Jednoduše se rozhodněte, kolik chcete investovat, a zda částku do investice vložíte jednorázově, nebo ji budete posílat postupně, například každý měsíc. Vše se odvíjí od vašich finančních možností. 


Velkou roli zde však hraje také váš postoj k rizikům a případně i časové možnosti. Ne každý má totiž čas se naplno věnovat investicím, neustále prodávat a kupovat nové akcie, nebo se stresovat z možného propadu trhu a podobně. 


Investiční horizont

Určete si, jak dlouho chcete investovat neboli kdy požadujete, aby se vám investice vrátila. Záleží například na tom, v jaké části života se nacházíte, a co plánujete do budoucna. Pokud víte, že za dva roky chcete stavět dům, a budete potřebovat každou korunu, nejspíš nevložíte své úspory do investic fixovaných na deset let. Investiční horizont může být dlouhý měsíce, roky i desetiletí, je ale potřeba si ho co nejlépe definovat hned od začátku. Díky tomu budete následně vědět, jakou cestou se vydat, a které produkty zvolit.

 

Existují také investice s otevřeným koncem, což znamená, že je neplánujete v určité době ukončit. U takových se hodí alespoň určit, za jakou dobu zhruba vyhodnotíte průběžný stav a případně změníte svou strategii.

 

Investiční dotazník

Ke správnému stanovení cílů i investiční strategie vám pomůže investiční dotazník. Z investičního dotazníku nemusíte mít strach, nejedná se o žádný test znalostí nebo nepříjemné zpovídání. Vyplňujte dotazník samostatně a podle pravdy, mějte na paměti, že žádná z odpovědi nemusí být špatná. Cílem dotazníku je pouze vytvořit co nejpřesnější profil investora, na jehož základě se poté volí další kroky.


Rady na závěr

Na závěr vám ještě poradíme, ať se v tomto ohledu s nikým nesrovnáváte. To, že se například váš kolega nebo známý vydává jinou cestou investování, nemusí nutně znamenat, že jeden z vás pohoří. Pokud máte strategii správně nastavenou, s největší pravděpodobností uspějete oba, každý však s trochu jiným cílem i cestou k jeho dosažení.

Mějte trpělivost a disciplínu, nechte si poradit, ale mějte svou hlavu, držte se své strategie. Pak si budete moct říct, že jste pro úspěch své investice udělali maximum.